උත්කර්ෂවත් NAACP සම්මාන රාත්‍රියේ ජයග්‍රාහකයින් නිකුත් වෙයි

Avatar Kavinu Weerakkody | March 18, 2022 30 Views 0 Likes 0 Ratings

30 Views 0 Ratings Rate it

NAACP Image Awards යනුවෙන් හැඳින්වෙන්නේ සිනමා ක්ෂේත්‍රයට සම්බන්ධව ලෝ පුරා වාර්ෂිකව පවත්වනු ලබන සම්මාන උළෙල අතුරින් තවත් ප්‍රධානම සම්මාන රාත්‍රියක්. Oscars සහ Grammy සම්මාන උත්සව මෙන්ම දැවැන්ත උළෙලක් වන මෙහි විවිධ අංශ 40කට අධික ප්‍රමාණයකට වාර්ෂිකව සම්මාන ප්‍රදානය කෙරෙනවා.

සිනමාව, ටෙලිවිෂනය, වේදිකාව, සංගීතය සහ සාහිත්‍යය යන කැටගරි පහම නියෝජනය කෙරෙමින් NAACP Image Awards හිදී සම්මාන ප්‍රදානය කෙරෙනවා. නමුත් මෙහිදී සම්මාන පිරිනැමෙන්නේ එක් විශේෂ කාණ්ඩයට පමණක් වීමත් සැලකිය යුතු කරුණක්. National Association for the Advancement of Colored People හෙවත් NAACP සංවිධානයේ මූලිකත්වයෙන් පැවැත්වෙන මෙම සම්මාන රාත්‍රිය වෙන්වෙන්නේ, අදාළ තරඟ අංශ තුළ කැපී පෙනෙන දක්ෂතා දැක්වූ කළු ජාතිකයින් වෙනුවෙනුයි.

එනම් NAACP Image Awards වෙන්වෙන්නේ සිනමාව, සාහිත්‍ය, වේදිකාව ආදියෙන් දක්ෂතා දැක්වූ ඇමරිකානු කළු ජාතිකයින් උදෙසාම පමණයි.

වසර 54කට පෙර 1967 අගෝස්තු 13වනදා පළමු වරට ඇරඹි NAACP Image Awards සම්මාන රාත්‍රිය එතැන් පටන් මේ දක්වා නොකඩවා වාර්ෂිකව පවත්වා තිබෙනවා. පසුගිය පෙබරවාරි 26 වනදා පැවැත්වූයේ එහි 53වන දිග හැරුමයි. මෙවර උළෙලේ host වශයෙන් ඇමරිකානු රංගන ශිල්පී Anthony Anderson කටයුතු කළ අතර එය ඔහු host වශයෙන් මූලිකත්වය ගත් 09 වන අවස්ථාවයි.
2021 වසරට අදාළව ත්‍යාග සහ සම්මාන පිරි නැමුණු මෙවර උළෙල BET සහ ඊට සමගාමී රූපවාහිනී නාලිකා කිහිපයකින් විකාශනය කළ අතර සෙසු වසරවලට සාපේක්ෂව මෙවර විකාශනය වැඩි රසිකාගාරයක් නරඹා ඇති බවටත් අන්තර්ජාලයේ සඳහන් වනවා.

පහතින් දක්වා තිබෙන්නේ මෙවර සම්මාන උළෙලේදී සිනමාව වෙනුවෙන් සම්මාන දිනාගත් සම්පූර්ණ ජයග්‍රාහකයින්ගේ ලැයිස්තුවයි…

Outstanding Motion Picture

The Harder They Fall
Judas and the Black Messiah
King Richard
Respect
The United States vs. Billie Holiday

Outstanding Directing in a Motion Picture

Shaka King – Judas and the Black Messiah
Denzel Washington – A Journal for Jordan
Jeymes Samuel – The Harder They Fall
Lin-Manuel Miranda – Tick, Tick… Boom!
Reinaldo Marcus Green – King Richard

Outstanding Actor in a Motion Picture   

Will Smith – King Richard
Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth
Jonathan Majors – The Harder They Fall
Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah
Mahershala Ali – Swan Song

Outstanding Actress in a Motion Picture

Jennifer Hudson – Respect
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
Halle Berry – Bruised
Tessa Thompson – Passing
Zendaya – Malcolm & Marie

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture     

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Algee Smith – Judas and the Black Messiah
Delroy Lindo – The Harder They Fall
Idris Elba – The Harder They Fall
Lakeith Stanfield – The Harder They Fall

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

Regina King – The Harder They Fall
Aunjanue Ellis – King Richard
Audra McDonald – Respect
Danielle Deadwyler – The Harder They Fall
Dominique Fishback – Judas and the Black Messiah

Outstanding International Motion Picture

7 Prisoners
African America
Eyimofe (This Is My Desire)
Flee
The Gravedigger’s Wife

Outstanding Independent Motion Picture

CODA
American Skin
Bruised
Test Pattern
The Killing of Kenneth Chamberlain

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture      

Danny Boyd, Jr. – Bruised
Ariana DeBose – West Side Story
Jalon Christian – A Journal for Jordan
Lonnie Chavis – The Water Man
Sheila Atim – Bruised

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

The Harder They Fall
Coming 2 America
Judas and the Black Messiah
King Richard
Respect

Outstanding Animated Motion Picture 

Encanto
Luca
Raya and the Last Dragon
Sing 2
Vivo

Outstanding Character Voice Performance – Motion Picture

Letitia Wright – Sing 2
Andre Braugher – Spirit Untamed
Awkwafina – Raya and the Last Dragon
Brian Tyree Henry – Vivo
Eric André – Sing 2

Outstanding Short Form (Live Action)    

When The Sun Sets (Lakutshon’ Ilanga)
Aurinko in Adagio
Blackout
The Ice Cream Stop
These Final Hours

Outstanding Short Form (Animated)

Us Again
Blush
Robin Robin
She Dreams at Sunrise
Twenty Something

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)    

Jeymes Samuel – The Harder They Fall
Ahmir “Questlove” Thompson – Summer of Soul
Jamila Wignot – Ailey
Liesl Tommy – Respect
Rebecca Hall – Passing

Outstanding Writing in a Motion Picture

Shaka King, Will Berson, Kenny Lucas, Keith Lucas – Judas and the Black Messiah
Janicza Bravo, Jeremy O. Harris – Zola
Jeymes Samuel, Boaz Yakin – The Harder They Fall
Virgil Williams – A Journal for Jordan
Win Rosenfeld, Nia DaCosta, Jordan Peele – Candyman

සෘජු රූපවාහිනී විකාශනය වෙනුවෙන් නිපදවූ දිගු වෘතාන්ත සිනමාපට සඳහාත් NAACP Image Awards හි ජයග්‍රහණ පිරිනැමෙනවා. පහතින් දක්වා තිබෙන්නේ මෙවර එම කාණ්ඩය යටතේ තේරී පත් වූ ජයග්‍රාහකයින් සහ අවසාන නිර්දේශවීම් ලැයිස්තුවයි.

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special

Colin in Black & White
Genius: Aretha
Love Life
Robin Roberts Presents: Mahalia
The Underground Railroad

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special   

Kevin Hart – True Story
Anthony Mackie – Solos
Jaden Michael – Colin in Black & White
Wesley Snipes – True Story
William Jackson Harper – Love Life

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special

Taraji P. Henson – Annie Live!
Betty Gabriel – Clickbait
Cynthia Erivo – Genius: Aretha
Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia
Jodie Turner-Smith – Anne Boleyn

Outstanding Supporting Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special 

Courtney B. Vance – Genius: Aretha
Keith David – Black as Night
Tituss Burgess – Annie Live!
Will Catlett – True Story
William Jackson Harper – The Underground Railroad

Outstanding Supporting Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Regina Hall – Nine Perfect Strangers
Anika Noni Rose – Maid
Natasha Rothwell – The White Lotus
Pauletta Washington – Genius: Aretha
Sheila Atim – The Underground Railroad

Outstanding Directing in a Television Movie or Special   

Kenny Leon – Robin Roberts Presents: Mahalia
Jaffar Mahmood – Hot Mess Holiday
Mario Van Peebles – Salt-N-Pepa
Maritte Lee Go – Black As Night
Verónica Rodríguez – Let’s Get Married

Outstanding Writing in a Television Movie or Special

Abdul Williams – Salt-N-Pepa
Mario Miscione, Marcella Ochoa – Madres
Monique N. Matthew – A Holiday in Harlem
Sameer Gardezi – Hot Mess Holiday
Sherman Payne – Black as Night

රූපවාහිනී සහ වෙබ් කතාමාලා වෙනුවෙන් මෙවර සම්මාන දිනාගත් කළු ජාතික ජයග්‍රාහකයින්ගේ සම්පූර්ණ ලැයිස්තුව පහතිනි. නාට්‍යමය සහ හාස්‍යමය වෙබ් කතාමාලා වශයෙන් මෙම සම්මාන ලැයිස්තුව කාණ්ඩ ද්විත්වයකට බෙදී තිබෙනවා.

Outstanding Drama Series

Queen Sugar
9-1-1
All American
Godfather of Harlem
Pose

Outstanding Actor in a Drama Series 

Sterling K. Brown – This Is Us
Billy Porter – Pose
Damson Idris – Snowfall
Forest Whitaker – Godfather of Harlem
Kofi Siriboe – Queen Sugar

Outstanding Actress in a Drama Series

Angela Bassett – 9-1-1
Dawn-Lyen Gardner – Queen Sugar
Octavia Spencer – Truth Be Told
Queen Latifah – The Equalizer
Rutina Wesley – Queen Sugar

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series  

Cliff “Method Man” Smith – Power Book II: Ghost
Alex Hibbert – The Chi
Daniel Ezra – All American
Giancarlo Esposito – Godfather of Harlem
Joe Morton – Our Kind of People

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Mary J. Blige – Power Book II: Ghost
Alfre Woodard – SEE
Bianca Lawson – Queen Sugar
Chandra Wilson – Grey’s Anatomy
Susan Kelechi Watson – This is Us

Outstanding Directing in a Drama Series 

Barry Jenkins – The Underground Railroad: “Indiana Winter”
Anthony Hemingway – Genius: Aretha: “Respect”
Carl Seaton – Snowfall: – “Fight or Flight”
Carl Seaton – Godfather of Harlem: – “The Bonanno Split”
Hanelle Culpepper – True Story: “Like Cain Did Abel”

Outstanding Writing in a Dramatic Series

Davita Scarlett – The Good Fight: “And the Firm Had Two Partners”
Aurin Squire – Evil: “C Is for Cop”
Malcolm Spellman – The Falcon and the Winter Soldier: “New World Order”
Nkechi Okoro Carroll – All American: “Homecoming”
Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, Brad Falchuk, Ryan Murphy – Pose: “Series Finale”

Outstanding Comedy Series

Insecure
Black-ish
Harlem
Run the World
The Upshaws

Outstanding Actor in a Comedy Series   

Anthony Anderson – black-ish
Cedric the Entertainer – The Neighborhood
Don Cheadle – Black Monday
Elisha ‘EJ’ Williams – The Wonder Years
Jay Ellis – Insecure

Outstanding Actress in a Comedy Series

Issa Rae – Insecure
Loretta Devine – Family Reunion
Regina Hall – Black Monday
Tracee Ellis Ross – Black-ish
Yvonne Orji – Insecure

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series    

Deon Cole – Black-ish
Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine
Kenan Thompson – Saturday Night Live
Kendrick Sampson – Insecure
Laurence Fishburne – Black-ish

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Natasha Rothwell – Insecure
Amanda Seales – Insecure
Jenifer Lewis – Black-ish
Marsai Martin – Black-ish
Wanda Sykes – The Upshaws

Outstanding Directing in a Comedy Series            

Bashir Salahuddin, Diallo Riddle – South Side: “Tornado”
Melina Matsoukas – Insecure: “Reunited, Okay?!”
Neema Barnette – Harlem: “Once Upon A Time in Harlem”
Prentice Penny – Insecure: “Everything’s Gonna Be, Okay?!”
Tiffani Johnson – Black Monday: “Eight!”

Outstanding Writing in a Comedy Series

Issa Rae – Insecure: “Everything’s Gonna Be, Okay?!”
Ashley Nicole Black – Ted Lasso: “Do the Right-est Thing”
Leann Bowen – Ted Lasso: “Lavender”
Maya Erskine – PEN15: “Blue in Green”
Temi Wilkey – Sex Education: “Episode #3.6”

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-series)       

Miles Brown – Black-ish
Alayah “That Girl Lay Lay” High – That Girl Lay Lay
Celina Smith – Annie Live!
Elisha ‘EJ’ Williams – The Wonder Years
Eris Baker – This Is Us

Outstanding Guest Actor or Actress in a Television Series

Maya Rudolph – Saturday Night Live
Alani “La La” Anthony – The Chi
Christina Elmore – Insecure
Daniel Kaluuya – Saturday Night Live
Erika Alexander – Run the World

Share

30 Views 0 Ratings Rate it

Written by Kavinu Weerakkody


  • Copyright © 2019 Cinema.lk. All Rights Reserved. Solution by Technology Partner FortunaCreatives.