Sri Lanka's Best Cinema Portal

 

ඔස්කාර් සම්මාන උළෙලේ ජයග්‍රාහකයින්

0
Posted February 23, 2015 by Cinema.lk A in Articles
oscara

ඔන්න දැන් හොලිවුඩ් වල ඉන්න ඇත්තන්ගේ ඔස්කාර් සම්මාන සිහිනය සැබැ වි හමාරයි.මේ පාර හුඟ දෙනෙක් බලාගෙන හිටියේ හොඳම චිත්‍රපටයට හිමි සම්මානය කුමන චිත්‍රපටය හිමිකර ගනිවී ද කියායි.මින් මාසයකට පමණ පෙර පැවති ගෝල්ඩන් ග්ලෝබ්ස් සම්මාන උළෙලේදී “බෝයි හුඩ්“ සිනමාපටය හොඳම චිත්‍රපටයට හිමි සම්මානය හිමිකර ගත්ත නිසා ගොඩාක් දෙනෙක් හිතුවේ මෙකෙත් ඒකම දිනාවි කියලයි.ඒත් මේ පාර හොඳම සිනමාපටය ලෙස අභිෂේක ලබලා තියෙන්නේ ඒ හා සමාන හොඳ චිත්‍රපටයක් වෙච්ච “බර්ඩ් මෑන්“ සිනමාපටයයි.වැඩි දෙනෙක් මේ වන විට නරඹලා තියෙන “බිග් හීරෝ 6“ සිනමාපටය හොඳ සජිවීකරණ සම්මානය හිමිකර ගත්තා.ඔක්කම සම්මාන ටික මෙහෙම කියන්න ගියොත් වෙලා යනවා නේ.ඔන්න පහලින් තියෙනවා බලාගන්න කෝ..

Best Picture

Winner: Birdman — Alejandro G. Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole

  • American Sniper —Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper and Peter Morgan
  • Boyhood —  Richard and Cathleen Sutherland
  • The Grand Budapest Hotel — Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson
  • The Imitation Game — Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman
  • Selma — Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner and Jeremy Kleiner
  • The Theory of Everything — Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten
  • Whiplash — Jason Blum, Helen Estabrook and David Lancaster

Directing

Winner: Alejandro González Iñárritu — Birdman

  • Richard Linklater — Boyhood
  • Bennett Miller — Foxcatcher
  • Wes Anderson — The Grand Budapest Hotel
  • Morten Tyldum — The Imitation Game

Cinematography

Winner: Emmanuel Lubezki — Birdman

  • Robert Yeoman – The Grand Budapest Hotel
  • Lukasz Zal & Ryszard Lenczewski — Ida
  • Dick Pope — Mr Turner
  • Roger Deakins — Unbroken

Original Screenplay

Winner: Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo — Birdman

Birdman, The Grand Budapest Hotel & More Screenplays For Your Consideration
  • Richard Linklater — Boyhood
  • E. Max Frye and Dan Futterman — Foxcatcher
  • Wes Anderson and Hugo Guinness — The Grand Budapest Hotel
  • Dan Gilroy — Nightcrawler

Adapted Screenplay

Winner: Graham Moore — The Imitation Game

  • Jason Hall — American Sniper
  • Paul Thomas Anderson — Inherent Vice
  • Anthony McCarten — The Theory of Everything
  • Damien Chazelle — Whiplash

Film Editing

Winner: Whiplash — Tom Cross

  • American Sniper — Joel Cox and Gary D. Roach
  • Boyhood — Sandra Adair
  • The Grand Budapest Hotel — Barney Pilling
  • The Imitation Game — William Goldenberg

Feature Documentary

Winner: Citizenfour — Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, and Dirk Wilutzky

  • Finding Vivian Maier — John Maloof and Charlie Siskel
  • Last Days in Vietnam — Rory Kennedy and Keven McAlester
  • The Salt of the Earth — Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier
  • Virunga — Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Short Documentary

Winner: Crisis Hotline: Veterans Press 1 — Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry

  • Joanna — Aneta Kopacz
  • Our Curse Tomasz Śliwiński and Maciej Ślesicki
  • The Reaper (La Parka) — Gabriel Serra Arguello
  • White Earth — J. Christian Jensen

Actor in a Leading Role

Winner: Eddie Redmayne — The Theory of Everything

  • Steve Carell — Foxcatcher
  • Bradley Cooper — American Sniper
  • Benedict Cumberbatch — The Imitation Game
  • Michael Keaton — Birdman

Actress in a Leading Role

Winner: Julianne Moore — Still Alice

  • Marion Cotillard — Two Days, One Night
  • Felicity Jones — The Theory of Everything
  • Rosamund Pike — Gone Girl
  • Reese Witherspoon — Wild

Actor in a Supporting Role

Winner: J.K. Simmons – Whiplash

JK Simmons Whiplash
  • Robert Duval — The Judge
  • Ethan Hawke — Boyhood
  • Edward Norton – Birdman
  • Mark Ruffalo – Foxcatcher

Actress in a Supporting Role

Winner: Patricia Arquette — Boyhood

  • Laura Dern — Wild
  • Keira Knightley — The Imitation Game
  • Emma Stone — Birdman
  • Meryl Streep — Into the Woods

Foreign Language Film

Winner: Ida — Poland; Directed by Pawel Pawlikowski

  • Leviathan — Russia; Directed by Andrey Zvyagintsev
  • Tangerines — Estonia; Directed by Zaza Urushadze
  • Timbuktu — Mauritania; Directed by Abderrahmane Sissako
  • Wild Tales —Argentina; Directed by Damián Szifron

Animated Feature Film

Winner: Big Hero 6 —Don Hall, Chris Williams and Roy Conli

  • The Boxtrolls — Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
  • How to Train Your Dragon 2 — Dean DeBlois and Bonnie Arnold
  • Song of the Sea — Tomm Moore and Paul Young
  • The Tale of the Princess Kaguya — Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura

Animated Short Film

Winner: Feast — Patrick Osborne and Kristina Reed

  • The Bigger Picture —Daisy Jacobs and Christopher Hees
  • The Dam Keeper — Robert Kondo and Dice Tsutsumi
  • Me and My Moulton — Torill Kove
  • A Single Life — Joris Oprins

Live Action Short Film

Winner: The Phone Call — Mat Kirkby and James Lucas

  • Aya — Oded Binnun and Mihal Brezis
  • Boogaloo and Graham — Michael Lennox and Ronan Blaney
  • Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak) — Hu Wei and Julien Féret
  • Parvaneh — Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger

Visual Effects

Winner: Interstellar — Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, and Scott Fisher

Interstellar poster
  • Captain America: The Winter Soldier — Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
  • Dawn of the Planet of the Apes — Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
  • Guardians of the Galaxy — Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
  • X-Men: Days of Future Past — Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Original Score

Winner: Alexandre Desplat — The Grand Budapest Hotel

  • Alexandre Desplat — The Imitation Game
  • Hans Zimmer — Interstellar
  • Gary Yershon — Mr. Turner
  • Jóhann Jóhannsson — Theory of Everything

Original Song

Winner: “Glory” Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn —Selma

  • “Everything is Awesome” Music and Lyric by Shawn Patterson — The Lego Movie
  • “Grateful” Music and Lyric by Diane Warren — Beyond the Lights
  • “I’m Not Gonna Miss You” Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond — Glen Campbell…I’ll Be Me
  • “Lost Stars” Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois — Begin Again

Sound Editing

Winner: American Sniper — Alan Robert Murray and Bub Asman

  • Birdman — Martin Hernández and Aaron Glascock
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies — Brent Burge and Jason Canovas
  • Interstellar — Richard King
  • Unbroken — Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Sound Mixing

Winner: Whiplash — Craig Mann, Ben Wilkins, and Thomas Curley

  • American Sniper — John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
  • Birdman — Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
  • Interstellar — Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
  • Unbroken — Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee

Production Design

Winner: The Grand Budapest Hotel — Adam Stockhausen (Production Design); Anna Pinnock(Set Decoration)

  • The Imitation Game — Maria Djurkovic (Production Design); Tatiana Macdonald (Set Decoration)
  • Interstellar — Nathan Crowley (Production Design); Gary Fettis (Set Decoration)
  • Into the Woods — Dennis Gassner (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)
  • Mr. Turner — Suzie Davies (Production Design); Charlotte Watts (Set Decoration)

Costume Design

Winner: Milena Canonero — The Grand Budapest Hotel

  • Mark Bridges — Inherent Vice
  • Colleen Atwood — Into the Woods
  • Anna B. Sheppard and Jane Clive — Maleficent
  • Jacqueline Durran — Mr. Turner

Makeup & Hairstyling

Winner: Frances Hannon & Mark Coulier — The Grand Budapest Hotel

  • Bill Corso & Dennis Liddiard — Foxcatcher
  • Elizabeth Yianni-Georgiou & David White — Guardians of the Galaxy

 

 

Share

About the Author

Cinema.lk A


 
Popular
 
  • 11054457_1409705939357865_5822327755300679673_n
  • 10350634_880714251944840_8448217158647864537_n
  • spring depart
  • 598556_431654790279257_1742531492_n [1024x768]
  • madras-cafe-4a
  • aba and coba
  • 174_2
  • mahin2