27වන වරටත් නොකඩවා පැවැත්වූ Critics’ Choice Awards

Avatar Kavinu Weerakkody | March 26, 2022 43 Views 0 Likes 0 Ratings

43 Views 0 Ratings Rate it

සෑම වසරකම ජනවාරි සහ අප්‍රේල් අතර කාල සීමාව ලෝකය පුරාම සිටින සිනමා ලෝලීන්ගේ අවධානය දිනාගන්නා සුවිශේෂී කාල පරාසයක්. Oscars, Golden Globes, BAFTA, NAACP වැනි ප්‍රධාන පෙළේ සම්මාන රාත්‍රීන් සියල්ලම සෑම වසරකම ජනවාරි-අප්‍රේල් මුල භාගයේදී පැවැත්වෙන නිසා ලෝ පුරා සිනමා රසිකයින් සියලු දෙනාම පාහේ මේ සම්මාන රාත්‍රීන් ගැන බොහොම උනන්දුවෙන් බලා සිටිනවා.

Critics’ Choice Awards යනුවෙන් හඳුන්වන්නේ ද මේ ආකාරයෙන් සිනමා ලෝකය පුරා අතිශය ජනප්‍රියත්වයට පත් වූ සිනමා සහ රූපවාහිනී සම්මාන උළෙලක්. American – Canadian Critics Choice Association සංවිධානය විසින් වාර්ෂිකව සංවිධානය කරනු ලබන මේ උළෙල, මෙවර පැවැත්වුනේ නොකඩවා 27වන වතාවටයි.

මාර්තු 13 වනදා ඇමරිකාව සහ ලන්ඩනය ආශ්‍රිතව පැවැත්වුනු මෙවර Critics’ Choice Awards සම්මාන උළෙලේ වැඩිම ජයග්‍රහණ ප්‍රමාණයක් ලබාගත් චිත්‍රපටය බවට Jane Campion අධ්‍යක්ෂණය කළ The Power of The Dog සිනමාපටය පත් වූ අතර Ted Lasso කතාමාලාව, සම්මාන හතරක් සමඟින් රූපවාහිනී කතාමාලා අංශයේ වැඩිම සම්මානලාභී ජයග්‍රාහකයා බවට පත් වුනා.

පහතින් දැක්වෙන්නේ මෙවර පැවැත්වුනු 27වන Critics’ Choice Awards සම්මාන උළෙලේ ජයග්‍රාහකයින්ගේ සම්පූර්ණ ලැයිස්තුවයි. 2022 වසර තුළ පැවැත්වූ තවත් ලොව ප්‍රධාන පෙළේ සම්මාන උළෙල ගණනාවකම සම්පූර්ණ ජයග්‍රාහකයින්ගේ ලැයිස්තු ද Cinema lkවෙබ් අඩවිය හරහා ඔබට පරිශීලනය කිරීමට හැකියාව තිබෙනවා.

මේ අයුරෙන්ම, ඉදිරියේදී පැවැත්වීමට නියමිත Oscars සිනමා සම්මාන රාත්‍රියේ ජයග්‍රාහකයින් පිළිබඳවත් ඔබව දැනුම්වත් කිරීමට අප සූදානම්..!

 – MOVIES –

Best Picture

The Power of the Dog
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
tick, tick… BOOM!
West Side Story

Best Director

Jane Campion – The Power of the Dog
Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Kenneth Branagh – Belfast
Guillermo del Toro – Nightmare Alley
Steven Spielberg – West Side Story
Denis Villeneuve – Dune

Best Actor

Will Smith – King Richard as Richard Williams
Nicolas Cage – Pig as Robin “Rob” Feld
Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog as Phil Burbank
Peter Dinklage – Cyrano as Cyrano de Bergerac
Andrew Garfield – tick, tick… BOOM! as Jonathan Larson
Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth as Lord Macbeth

Best Actress

Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye as Tammy Faye Bakker
Olivia Colman – The Lost Daughter as Leda Caruso
Lady Gaga – House of Gucci as Patrizia Reggiani
Alana Haim – Licorice Pizza as Alana Kane
Nicole Kidman – Being the Ricardos as Lucille Ball
Kristen Stewart – Spencer as Diana, Princess of Wales

Best Supporting Actor

Troy Kotsur – CODA as Frank Rossi
Jamie Dornan – Belfast as Pa
Ciarán Hinds – Belfast as Pop
Jared Leto – House of Gucci as Paolo Gucci
K. Simmons – Being the Ricardos as William Frawley
Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog as Peter Gordon

Best Supporting Actress

Ariana DeBose – West Side Story as Anita
Caitríona Balfe – Belfast as Ma
Ann Dowd – Mass as Linda
Kirsten Dunst – The Power of the Dog as Rose Gordon
Aunjanue Ellis – King Richard as Oracene “Brandy” Price
Rita Moreno – West Side Story as Valentina

Best Young Actor/Actress

Jude Hill – Belfast as Buddy
Cooper Hoffman – Licorice Pizza as Gary Valentine
Emilia Jones – CODA as Ruby Rossi
Woody Norman – C’mon C’mon as Jesse
Saniyya Sidney – King Richard as Venus Williams
Rachel Zegler – West Side Story as María Vasquez

Best Acting Ensemble

Belfast
Don’t Look Up
The Harder They Fall
Licorice Pizza
The Power of the Dog
West Side Story

Best Original Screenplay

Kenneth Branagh – Belfast
Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Zach Baylin – King Richard
Adam McKay and David Sirota – Don’t Look Up
Aaron Sorkin – Being the Ricardos

Best Adapted Screenplay

Jane Campion – The Power of the Dog
Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
Sian Heder – CODA
Tony Kushner – West Side Story
Eric Roth, Jon Spaihts, and Denis Villeneuve – Dune

Best Cinematography

Ari Wegner – The Power of the Dog
Bruno Delbonnel – The Tragedy of Macbeth
Greig Fraser – Dune
Janusz Kamiński – West Side Story
Dan Laustsen – Nightmare Alley
Haris Zambarloukos – Belfast

Best Editing

Sarah Broshar and Michael Kahn – West Side Story
Úna Ní Dhonghaíle – Belfast
Andy Jurgensen – Licorice Pizza
Peter Sciberras – The Power of the Dog
Joe Walker – Dune

Best Costume Design

Jenny Beavan – Cruella
Robert Morgan and Jacqueline West – Dune
Luis Sequeira – Nightmare Alley
Paul Tazewell – West Side Story
Janty Yates – House of Gucci

Best Production Design

Zsuzsanna Sipos and Patrice Vermette – Dune
Jim Clay and Claire Nia Richards – Belfast
Rena DeAngelo and Adam Stockhausen – The French Dispatch
Rena DeAngelo and Adam Stockhausen – West Side Story
Tamara Deverell and Shane Vieau – Nightmare Alley

Best Score

Hans Zimmer – Dune
Nicholas Britell – Don’t Look Up
Jonny Greenwood – The Power of the Dog
Jonny Greenwood – Spencer
Nathan Johnson – Nightmare Alley

Best Song

“No Time to Die” – No Time to Die
“Be Alive” – King Richard
“Dos Oruguitas” – Encanto
“Guns Go Bang” – The Harder They Fall
“Just Look Up” – Don’t Look Up

Best Hair and Makeup

The Eyes of Tammy Faye
Cruella
Dune
House of Gucci
Nightmare Alley

Best Visual Effects

Dune
The Matrix Resurrections
Nightmare Alley
No Time to Die
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Best Animated Feature

The Mitchells vs. the Machines
Encanto
Flee
Luca
Raya and the Last Dragon

Best Comedy

Licorice Pizza
Barb and Star Go to Vista Del Mar
Don’t Look Up
Free Guy
The French Dispatch

Best Foreign Language Film

Drive My Car • Japan
Flee • Denmark / France / Norway / Sweden / United Kingdom / United States
The Hand of God • Italy
A Hero • France / Iran
The Worst Person in the World • Norway

– TELEVISION –

Best Drama Series

Succession (HBO)
Evil (Paramount+)
For All Mankind (Apple TV+)
The Good Fight (Paramount+)
Pose (FX)
Squid Game (Netflix)
This Is Us (NBC)
Yellowjackets (Showtime)

Best Actor in a Drama Series

Lee Jung-jae – Squid Game as Seong Gi-hun (Netflix)
Sterling K. Brown – This Is Us as Randall Pearson (NBC)
Mike Colter – Evil as David Acosta (Paramount+)
Brian Cox – Succession as Logan Roy (HBO)
Billy Porter – Pose as Pray Tell (FX)
Jeremy Strong – Succession as Kendall Roy (HBO)

Best Actress in a Drama Series

Melanie Lynskey – Yellowjackets as Shauna (Showtime)
Uzo Aduba – In Treatment as Dr. Brooke Taylor (HBO)
Chiara Aurelia – Cruel Summer as Jeanette Turner (Freeform)
Christine Baranski – The Good Fight as Diane Lockhart (Paramount+)
Katja Herbers – Evil as Dr. Kristen Bouchard (Paramount+)
Michaela Jaé Rodriguez – Pose as Blanca Rodriguez-Evangelista (FX)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Kieran Culkin – Succession as Roman Roy (HBO)
Nicholas Braun – Succession as Greg Hirsch (HBO)
Billy Crudup – The Morning Show as Cory Ellison (Apple TV+)
Justin Hartley – This Is Us as Kevin Pearson (NBC)
Matthew Macfadyen – Succession as Tom Wambsgans (HBO)
Mandy Patinkin – The Good Fight as Hal Wackner (Paramount+)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Sarah Snook – Succession as Siobhan “Shiv” Roy (HBO)
Christine Lahti – Evil as Sheryl Luria (Paramount+)
Andrea Martin – Evil as Sister Andrea (Paramount+)
Audra McDonald – The Good Fight as Liz Reddick (Paramount+)
Smith-Cameron – Succession as Gerri Kellman (HBO)
Susan Kelechi Watson – This Is Us as Beth Pearson (NBC)

Best Comedy Series

Ted Lasso (Apple TV+)
The Great (Hulu)
Hacks (HBO Max)
Insecure (HBO)
Only Murders in the Building (Hulu)
The Other Two (HBO Max)
Reservation Dogs (FX on Hulu)
What We Do in the Shadows (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Jason Sudeikis – Ted Lasso as Ted Lasso (Apple TV+)
Iain Armitage – Young Sheldon as Sheldon Cooper (CBS)
Nicholas Hoult – The Great as Peter III (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building as Charles-Haden Savage (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows as Nandor (FX)
Martin Short – Only Murders in the Building as Oliver Putnam (Hulu)

Best Actress in a Comedy Series

Jean Smart – Hacks as Deborah Vance (HBO Max)
Elle Fanning – The Great as Catherine the Great (Hulu)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva as Wickie (Peacock)
Selena Gomez – Only Murders in the Building as Mabel Mora (Hulu)
Sandra Oh – The Chair as Ji-Yoon Kim (Netflix)
Issa Rae – Insecure as Issa Dee (HBO)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Brett Goldstein – Ted Lasso as Roy Kent (Apple TV+)
Ncuti Gatwa – Sex Education as Eric Effiong (Netflix)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows as Guillermo de la Cruz (FX)
Brandon Scott Jones – Ghosts as Isaac Higgintoot (CBS)
Ray Romano – Made for Love as Herbert Green (HBO Max)
Bowen Yang – Saturday Night Live as Various Characters (NBC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Hannah Waddingham – Ted Lasso as Rebecca Welton (Apple TV+)
Kristin Chenoweth – Schmigadoon! as Mildred Layton (Apple TV+)
Hannah Einbinder – Hacks as Ava Daniels (HBO Max)
Molly Shannon – The Other Two as Pat Dubek (HBO Max)
Cecily Strong – Saturday Night Live as Various Characters (NBC)
Josie Totah – Saved by the Bell as Lexi Haddad-DeFabrizio (Peacock)

Best Limited Series

Mare of Easttown (HBO)
Dopesick (Hulu)
Dr. Death (Peacock)
It’s a Sin (HBO Max)
Maid (Netflix)
Midnight Mass (Netflix)
The Underground Railroad (Prime Video)
WandaVision (Disney+)

Best Movie Made for Television

Oslo (HBO)
Come from Away (Apple TV+)
List of a Lifetime (Lifetime)
The Map of Tiny Perfect Things (Prime Video)
Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Michael Keaton – Dopesick as Dr. Samuel Finnix (Hulu)
Olly Alexander – It’s a Sin as Ritchie Tozer (HBO Max)
Paul Bettany – WandaVision as Vision (Disney+)
William Jackson Harper – Love Life as Marcus Watkins (HBO Max)
Joshua Jackson – Dr. Death as Christopher Duntsch (Peacock)
Hamish Linklater – Midnight Mass as Father Paul Hill (Netflix)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Kate Winslet – Mare of Easttown as Marianne “Mare” Sheehan (HBO)
Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia as Mahalia Jackson (Showtime)
Cynthia Erivo – Genius: Aretha as Aretha Franklin (National Geographic)
Thuso Mbedu – The Underground Railroad as Cora Randall (Prime Video)
Elizabeth Olsen – WandaVision as Wanda Maximoff / Scarlet Witch (Disney+)
Margaret Qualley – Maid as Alexandra “Alex” Russell (Netflix)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Murray Bartlett – The White Lotus as Armond (HBO)
Zach Gilford – Midnight Mass as Riley Flynn (Netflix)
William Jackson Harper – The Underground Railroad as Royal (Prime Video)
Evan Peters – Mare of Easttown as Detective Colin Zabel (HBO)
Christian Slater – Dr. Death as Randall Kirby (Peacock)
Courtney B. Vance – Genius: Aretha as C. L. Franklin (National Geographic)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Jennifer Coolidge – The White Lotus as Tanya McQuoid (HBO)
Kaitlyn Dever – Dopesick as Betsy Mallum (Hulu)
Kathryn Hahn – WandaVision as Agnes / Agatha Harkness (Disney+)[m][n] Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers as Frances Welty (Hulu)
Julianne Nicholson – Mare of Easttown as Lori Ross (HBO)
Jean Smart – Mare of Easttown as Helen Fahey (HBO)

Best Animated Series

What If…? (Disney+)
Big Mouth (Netflix)
Bluey (Disney Junior)
Bob’s Burgers (Fox)
The Great North (Fox)
Q-Force (Netflix)

Best Foreign Language Series

Squid Game (Netflix)
Acapulco (Apple TV+)
Call My Agent! (Netflix)
Lupin (Netflix)[o] Money Heist (Netflix)
Narcos: Mexico (Netflix)

Best Talk Show

Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
The Amber Ruffin Show (Peacock)
Desus & Mero (Showtime)
The Kelly Clarkson Show (NBC / Syndicated)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

Best Comedy Special

Bo Burnham: Inside (Netflix)
Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)
Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)

Share

43 Views 0 Ratings Rate it

Written by Kavinu Weerakkody


  • Copyright © 2019 Cinema.lk. All Rights Reserved. Solution by Technology Partner FortunaCreatives.