BAFTA සිනමා සම්මාන උළෙලේ අවසාන නිර්දේශවීම් ලැයිස්තුව නිකුත් වෙයි

Avatar Kavinu Weerakkody | February 9, 2022 33 Views 0 Likes 0 Ratings

33 Views 0 Ratings Rate it

British Academy of Film and Television Arts විසින් වාර්ෂිකව සංවිධානය කෙරෙන BAFTA සම්මාන උළෙල සිනමාව වෙනුවෙන් වෙන් වුණු, ලෝකයේ ප්‍රමුඛතම සම්මාන උළෙලක්. වසරේ හොඳම බ්‍රිතාන්‍ය චිත්‍රපටවලටත්, ගෝලීයව නිකුත් වූ විශිෂ්ට අන්දමේ සිනමාපටවලටත් සම්මාන ලබා දෙමින් පවත්වනු ලබන මෙහි මූලාරම්භය සිදු වුණේ මීට වසර 72කට පෙර 1949 වර්ෂයේදී යි. එතැන් පටන් වාර්ෂිකව සෑම අවුරුද්දකම EE British Academy Film Awards හෙවත් මෙම BAFTA Awards හි සංවිධානය කටයුතු කරනු ලැබුවා.

මෙවර 2022 වසරේදී පැවැත්වෙන්නේ මෙහි 75වන දිගහැරුමයි.

එළඹෙන මාර්තු 13 වනදා ලන්ඩනයේදී පැවැත්වීමට නියමිත මෙවර BAFTA Awards උළෙලේ host වශයෙන් කටයුතු කරන්නේ බ්‍රිතාන්‍ය හාස්‍ය රංගන ශිල්පියෙකු වන Rebel Wilson විසිනුයි. Nominations 11ක් සමඟින් අවසාන නිර්දේශවීම් ලැයිස්තුවේ පළමු ස්ථානයට පත් වීමට Denis Villeneuve අධ්‍යක්ෂණය කළ Dune විද්‍යා – ප්‍රබන්ධ සිනමාපටය සමත් වී තිබෙන අතර Jane Campionගේ The Power of the Dog සිනමාපටය නිර්දේශවීම් 08ක් සමඟින් දෙවන් ස්ථානයේ ත්, Kenneth Branaghගේ Belfast සිනමාපටය නිර්දේශවීම් 06ක් සමඟින් තෙවන ස්ථානයේ ත් පසුවනවා.

පහතින් දැක්වෙන්නේ 75වන BAFTA සම්මාන උළෙලේ අවසාන නිර්දේශවීම් සහිත සම්පූර්ණ ලැයිස්තුවයි.

Best Film

Belfast
Don’t Look Up
Dune
Licorice Pizza
The Power of the Dog

Best Director

Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Jane Campion – The Power of the Dog
Audrey Diwan – Happening
Julia Ducournau – Titane
Ryusuke Hamaguchi – Drive My Car
Aleem Khan – After Love

Best Actor in a Leading Role

Adeel Akhtar – Ali & Ava as Ali
Mahershala Ali – Swan Song as Cameron Turner
Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog as Phil Burbank
Leonardo DiCaprio – Don’t Look Up as Dr. Randall Mindy
Stephen Graham – Boiling Point as Andy Jones
Will Smith – King Richard as Richard Williams

Best Actress in a Leading Role

Lady Gaga – House of Gucci as Patrizia Reggiani
Alana Haim – Licorice Pizza as Alana Kane
Emilia Jones – CODA as Ruby Rossi
Renate Reinsve – The Worst Person in the World as Julie
Joanna Scanlan – After Love as Mary Hussain
Tessa Thompson – Passing as Irene Redfield

Best Actor in a Supporting Role

Mike Faist – West Side Story as Riff
Ciarán Hinds – Belfast as Pop
Troy Kotsur – CODA as Frank Rossie
Woody Norman – C’mon C’mon as Jesse
Jesse Plemons – The Power of the Dog as George Burbank
Kodi Smit McPhee – The Power of the Dog as Peter Gordon

Best Actress in a Supporting Role

Caitríona Balfe – Belfast as Ma
Jessie Buckley – The Lost Daughter as Young Leda Caruso
Ariana DeBose – West Side Story as Anita
Ann Dowd – Mass as Linda
Aunjanue Ellis – King Richard as Oracene “Brandy” Price
Ruth Negga – Passing as Clare Bellew

Best Adapted Screenplay

CODA – Sian Heder
Drive My Car – Ryusuke Hamaguchi and Takamasa Oe
Dune – Eric Roth, Jon Spaihts and Denis Villeneuve
The Lost Daughter – Maggie Gyllenhaal
The Power of the Dog – Jane Campion

Best Original Screenplay

Being the Ricardos – Aaron Sorkin
Belfast – Kenneth Branagh
Don’t Look Up – Adam McKay
King Richard – Zach Baylin
Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson

Best Animated Film

Encanto – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino and Clark Spencer
Flee – Jonas Poher Rasmussen and Monica Hellström
Luca – Enrico Casarosa and Andrea Warren
The Mitchells vs. the Machines – Mike Rianda, Phil Lord and Christopher Miller

Best Documentary

Becoming Cousteau – Liz Garbus and Dan Cogan
Cow – Andrea Arnold and Kat Mansoor
Flee – Jonas Poher Rasmussen and Monica Hellström
The Rescue – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, John Battsek and P. J. van Sandwijk
Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Ahmir “Questlove” Thompson, David Dinerstein, Robert Fyvolent and Joseph Patel

Best Film Not in the English Language

Drive My Car – Ryusuke Hamaguchi and Teruhisa Yamamoto
The Hand of God – Paolo Sorrentino and Lorenzo Mieli
Parallel Mothers – Pedro Almodóvar and Agustín Almodóvar
Petite Maman – Céline Sciamma and Bénédicte Couvreur
The Worst Person in the World – Joachim Trier and Thomas Robsahm

Best Casting

Boiling Point – Carolyn McLeod
Dune – Francine Maisler
The Hand of God – Massimo Appolloni and Annamaria Sambucco
King Richard – Rich Delia and Avy Kaufman
West Side Story – Cindy Tolan

Best Cinematography’

Dune – Greig Fraser
Nightmare Alley – Dan Laustsen
No Time to Die – Linus Sandgren
The Power of the Dog – Ari Wegner
The Tragedy of Macbeth – Bruno Delbonnel

Best Costume Design

Cruella – Jenny Beavan
Cyrano – Massimo Cantini Parrini
Dune – Robert Morgan and Jacqueline West
The French Dispatch – Milena Canonero
Nightmare Alley – Luis Sequeira

Best Editing

Belfast – Úna Ní Dhonghaíle
Dune – Joe Walker
Licorice Pizza – Andy Jurgensen
No Time to Die – Tom Cross and Elliot Graham
Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Joshua L. Pearson

Best Make Up & Hair

Cruella – Naomi Donne and Nadia Stacey
Cyrano – Alessandro Bertolazzi and Siân Miller
Dune – Love Larson and Donald Mowat
The Eyes of Tammy Faye – Linda Dowds, Stephanie Ingram and Justin Raleigh
House of Gucci – Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana and Sarah Nicole Tanno

Best Original Score

Being the Ricardos – Daniel Pemberton
Don’t Look Up – Nicholas Britell
Dune – Hans Zimmer
The French Dispatch – Alexandre Desplat
The Power of the Dog – Jonny Greenwood

Best Production Design

Cyrano – Sarah Greenwood and Katie Spencer
Dune – Patrice Vermette and Zsuzsanna Sipos
The French Dispatch – Adam Stockhausen and Rena DeAngelo
Nightmare Alley – Tamara Deverell and Shane Vieau
West Side Story – Adam Stockhausen and Rena DeAngelo

Best Sound

Dune – Ron Bartlett, Theo Green, Doug Hemphill, Mark Mangini and Mac Ruth
Last Night in Soho – Tim Cavagin, Dan Morgan, Colin Nicolson and Julian Slater
No Time to Die – James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney and Mark Taylor
A Quiet Place Part II – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor and Ethan Van der Ryn
West Side Story – Brian Chumney, Tod A. Maitland, Andy Nelson and Gary Rydstrom

Best Special Visual Effects

Dune – Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles and Gerd Nefzer
Free Guy – Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis and Dan Sudick
Ghostbusters: Afterlife – Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre and Alessandro Ongaro
The Matrix Resurrections – Tom Debenham, Huw J. Evans, Dan Glass and J. D. Schwalm
No Time to Die – Mark Bakowski, Chris Corbould, Joel Green and Charlie Noble

Outstanding British Film

After Love – Aleem Khan and Matthieu de Braconier
Ali & Ava – Clio Barnard and Tracy O’Riordan
Belfast – Kenneth Branagh, Laura Berwick, Becca Kovacik and Tamar Thomas
Boiling Point – Philip Barantini, Bart Ruspoli, Hester Ruoff and James Cummings
Cyrano – Joe Wright, Tim Bevan, Eric Fellner, Guy Heely and Erica Schmidt
Everybody’s Talking About Jamie – Jonathan Butterell, Peter Carlton, Mark Herbert and Tom MacRae
House of Gucci – Ridley Scott, Mark Huffam, Giannina Scott, Kevin J. Walsh, Roberto Bentivegna and Becky Johnston
Last Night in Soho – Edgar Wright, Tim Bevan, Eric Fellner, Nira Park and Krysty Wilson-Cairns
No Time to Die – Cary Joji Fukunaga, Barbara Broccoli, Michael G. Wilson, Neal Purvis, Robert Wade and Phoebe Waller-Bridge
Passing – Rebecca Hall, Margot Hand, Nina Yang Bongiovi and Forest Whitaker

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

After Love – Aleem Khan (Writer/Director)
Boiling Point – James Cummings (Writer) and Hester Ruoff (Producer) [also written by Philip Barantini and produced by Bart Ruspoli] The Harder They Fall – Jeymes Samuel (Writer/Director) [also written by Boaz Yakin] Keyboard Fantasies – Posy Dixon (Writer/Director) and Liv Proctor (Producer)
Passing – Rebecca Hall (Writer/Director)

Best Short Animation

Affairs of the Art – Les Mills and Joanna Quinn
Do Not Feed the Pigeons – Jordi Morera
Night of the Living Dread – Danielle Goff, Hannah Kelso, Ida Melum and Laura Jayne Tunbridge

Best Short Film

The Black Cop – Cherish Oleka
Femme – Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg and Hayley Williams
The Palace – Jo Prichard
Stuffed – Joss Holden-Rea and Theo Rhys
Three Meetings of the Extraordinary Committee – Max Barron, Daniel Wheldon and Michael Woodward

EE Rising Star Award

Ariana DeBose
Harris Dickinson
Lashana Lynch
Millicent Simmonds
Kodi Smit-McPhee

කෙසේ නමුත්, BAFTA Fellowship සහ BAFTA Outstanding British Contribution to Cinema Award යන සම්මාන ද්විත්වය මෙවර ප්‍රදානය නොකර සිටීමටයි සංවිධායකින් තීරණය කර තිබෙන්නේ…

කලින් සඳහන් කළ පරිදිම, මෙවර BAFTA උළෙලේ වැඩිම නිර්දේශවීම් ප්‍රමාණයක් ලබා ගනිමින් පළමු ස්ථානයේ පසුවන්නේ සියවසේ විද්‍යා ප්‍රබන්ධය ලෙසින් හඳුන්වන Denis Villeneuveගේ Dune සිනමාපටයයි. එහි Nominations ප්‍රමාණය 11ක්. Jane Campion අධ්‍යක්ෂණය කළ, Benedict Cumberbatch ප්‍රධාන චරිතය රඟපෑ The Power of the Dog සිනමාපටය නිර්දේශවීම් 08ක් සමඟින් දෙවන ස්ථානයට පත්ව තිබෙනවා.

Films that received multiple nominations :

Dune  –  11

The Power of the Dog  –  08
Belfast  –  06

Licorice Pizza  –  05
No Time to Die  –  05
West Side Story  –  05

After Love  –  04
Boiling Point  –  04
Cyrano  –  04
Don’t Look Up  –  04
King Richard  –  04
Passing  –  04

CODA  –  03
Drive My Car  –  03
The French Dispatch  –  03
House of Gucci  –  03
Nightmare Alley  –  03

Ali & Ava  –  02
Being the Ricardos  –  02
Cruella  –  02
Flee  –  02
The Hand  of God  –  02
Last Night in Soho  –  02
The Lost Daughter  –  02
Summer of Soul  –  02
The Worst Person in the World  –  02

Share

33 Views 0 Ratings Rate it

Written by Kavinu Weerakkody


  • Copyright © 2019 Cinema.lk. All Rights Reserved. Solution by Technology Partner FortunaCreatives.